22 Ocak 2013 Salı

Goodyear ve AR-GE


Goodyear, II Dünya Savaşının başlamasına kadar, yalnızca yarış pistinde ve dışında üstünlük kurduğu lastik sektöründe değil, aynı zamanda fren, tekerlek, golf ve tenis topu, döşeme ürünleri ve diğer endüstriyel kauçuk ürünleri de dahil olmak üzere birçok faaliyette başarının sembolü haline geldi. Bu üstünlük, 1960’lı yılların sonuna kadar devam etti.

1984 yılında Goodyear’un Avrupa ve ABD’deki faaliyetleri, Sumitomo grubunun bir yan kuruluşu olarak Japon işletmesi ile birleşti. goodyear lastik fiyatları Sumitomo ve The Goodyear Tire & Rubber Company 1999 yılında küresel bir ittifak oluşturarak dünyanın en büyük lastik üreticisi haline geldi. Goodyear, Avrupa’da halihazırda altı şirketten oluşan söz konusu ortak girişimin bir parçasıdır ve Goodyear Goodyear Tires B.V bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Avrupa, ABD ve Japonya’daki Goodyear teknisyenlerimiz ve tasarımcılarımız maksimum küresel fayda için uzmanlıklarını birbirleriyle paylaşmakta olup üç kıtada bulunan Goodyear üretim tesisleri olağanüstü performansa sahip lastikler üretmeye devam etmektedir. ( www.lastik24.com ) Goodyear markasının ve şirketinin gücü kendisini, sürücülere ve yolculara daha iyi bir sürüş ve biniş tecrübesi sağlamak şeklindeki Goodyear’un devam eden kararlılığını tanımlayan sekiz temel alanda göstermektedir :

Motorsporları, AR-GE, Yenilik, Test sonuçları, orijinal donanım, tuning, 4x4, ve ultra yüksek performans.
Goodyear Graspic 3 sırt blokları, kabuk ve kar içine sokması son derece iyi bir yükseltilmiş merkez kaburga sahiptir. Kar, çamur, çamur ve buzda çekiş en araçlarda stok gel standart tüm hava lastikleri daha büyük ölçüde daha iyidir. Ayrıca, lastiğin gürültü daha keyifli sürüş uzun mesafe kar ve ıslak yol yapar yuvarlak sırt profili sayesinde yönetilebilir.
Bu Goodyear kış lastik dezavantajı kendi kuru hava performans. Tüm kar lastiği gibi, sırt blokları eğmek yerine asfalt kuru yapışma eğilimi gösterirler. Bu işleme "süngerimsi" hissettiren ve lastik daha kolay dönüşümlü olarak açılacaktır. Genellikle, yumuşak kauçuk çok çabuk aşınır olarak herhangi bir kar lastiği ile sıcak ve kuru koşullarda sürmek istemiyorum. Eğer sıcak ay boyunca standart yaz veya her hava lastikleri koymak sürece, kolayca Goodyears bu seti 3-5 kış mevsimi dışına çıkabiliriz.
Müşteri derecelendirme dişli sırt deseni nedeniyle bu lastikle kar çekiş için çok yüksektir. Raporlar buz çekiş sınıfının en iyisi olduğunu söylemek, ancak dört mevsim lastikler çok daha iyi. Eğer kar ve ılımlı bir fiyat noktasında buz için kış lastikleri bir dizi gerekiyorsa, Goodyear Graspic 3. bir göz atın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder